חיפוש

האם צו הפטר מוחק גם חובות בגין קנסות משטרה ודוחות חנייה? עו"ד אורי גילת עושה סדר בדברים

הליך ההוצאה לפועל מתחיל בצו בית משפט המכריז באופן רשמי על חובותיו של אדם, אך לכל מקל יש שני קצוות. הקצה השני של התהליך בהוצאה לפועל, הצו המסיים את ההליך ומודיע קבל עם ועולם על סיום ההליך ומחיקת החוב, הוא צו ההפטר.

 

מהו צו הפטר

הליכי ההוצאה לפועל מתחילים בתעוקה גדולה עבור החייב. הוא מבין שבית המשפט הכיר בחובות שלו וותר מכך בזכות הנושים שלו לקבל את הכסף שלהם. בשל כך מוטלות עליו סדרה ארוכה של סנקציות ודרישות שעליו לעמוד בהן. אם זאת הליכי פשיטת רגל והוצאה לפועל לא אמורים להיות כאבן ריחיים על צווארו של החייב לעולמי עד. בשל כך החייב נכנס למסלול מסויים המתאים למצב והוא מתחיל להחזיר את החובות. במסגרת הסדר החובות נקבע הסכום על החייב להחזיר בכל חודש וכן פרק הזמן הנדרש על מנת להחזיר את החוב. בתום תקופת התשלום המצוינת בהסדר ובמידה והחייב עמד בכל ההתחייבויות שלו, הוא זכאי לקבלת צו הפטר שמעניק לו מעין תעודת יושר שמעידה על כך שחובותיו סולקו והוא יכול לפתוח דף חדש ונקי ולהתחיל לחית את חייו ללא האיום של ההוצאה לפועל.

האחרון מבית המשפט

אילו סוגים של צו הפטר קיימים ?

עורך דין אורי גילת בעל ניסיון והמלצות רבות בתחום הטיפול בהוצאה לפועל והסדרי חובות מסביר מהם שלושת הסוגים של צו ההפטר :

 

הפטר חלוט

זהו ההפטר המוחלט והרצוי, אליו שואפים כל מי שיש לו חוב בהוצאה לפועל. צו ההפטר החלוט נמסר על ידי בית משפט מחוזי והוא בא להעיד שהחייב עמד בכל ההתחייבויות שהיו בפניו בצורה תקינה על בסיס ההסכם עליו חתם. מרגע שההפטר נכנס לתוקף החייב איננו חייב עוד, הדף שלו נקי, המגבלות כנגדו מוסרות והוא חופשי לפתוח דף חדש.

 

הפטר מותנה

סוג הפטר זה יכול לבוא באמצעות הסכם נוסף אשר מתנה את המשך תשלום החוב. כלומר החייב מקבל הפטר עוד בטרם סיים לשלם את החוב, על בסיס התנהלותו. ההפטר הוא זמני עד שיסיים את כל תשלום החובות. ברגע שיעשה כן, ההפטר הזמני יהפוך לקבוע.

 

הפטר חלקי

סוג של הפטר שמעטים מאד המקרים שמשתמשים בו. הפטר זה בא להקל על חייב אם נמצא שפעל בתום לב לגבי חלק מהחובות. אולם ברוב המקרים פעולותיו האחרות מראות על פעולות שלא בתום לב, לכן הסדר זה פחות קביל כפי שמסביר עורך דין אורי גילת בעל ניסיון והמלצות רבות בתחום.

 

האם צו הפטר מוחק גם חובות בגין קנסות משטרה ודוחות חנייה?

צו הפטר מבקש להביא אדם למצב בו אין לו יותר חובות והוא מתחיל דף חלק. אולם יש בצו הפטר החרגה ברורה לגבי סוג החובות שהוא לא מנקה מהם את החייב. בעוד שחובות לנושים וגופים אזרחיים צו הפטר למעשה מסיים, בכל הקשור לחובות אל מול המדינה יש מדיניות אחרת . אלו המקרים בהם צו הפטר לא מבטל חובות :

  • קנסות שניתנו על ידי גופי שלטון כגון עיריות או מועצות.
  • דוחות משטרה
  • דוחות חניה
  • דוחות מנהלתיים.
  • דמי מזונות, למרות שאלו נמצאים בקטגוריה אחרת, צו הפטר לא מבטל אותם.
  • דו"ח משטרתי

אולי תאהבו גם את

נוטריון בהסכם ממון
מה תפקיד הנוטריון בהסכם ממון?

להסכמי ממון יש תפקיד משמעותי בהיבטים שונים של חיינו, בחיים הפרטיים והעסקיים. בעסקאות אלו, תפקידו של נוטריון הופך להיות מכריע בהבטחת הלגיטימיות, האותנטיות וההגינות של

קראו עוד »
תביעה בגין נזקי גוף
מהי תביעת נזקי גוף?

מדי יום אנשים מועדים, נפצעים ועוברים תאונות בבית ומחוצה לו. כאשר מדובר בגוף או באדם פרטי שגרמו לרשלנות ניתן להגיש נגדם תביעת נזקי גוף ולקבל

קראו עוד »